Přeskočit na hlavní obsah

Business Leaders Forum

V červenci Česko na dobu šesti měsíců převzalo předsednictví v Radě Evropské unie. Naše historicky druhé předsednictví je významně ovlivněno aktuálním děním, zejména ruskou agresí na Ukrajině se všemi globálními dopady.

I v tomto kontextu vláda pro naše předsednictví zvolila motto odkazující na Václava Havla: „Evropa jako úkol“ se třemi hlavními cíli nebo vizemi: „reflektovat, renovovat, posilovat“.

Výběr sloves byl záměrný, neboť bylo jasné, že během šesti měsíců nemůžeme dosáhnout úplné transformace. Můžeme ale podnítit, inspirovat a nasměrovat jak evropské instituce, tak další partnery z veřejného, soukromého, akademického i neziskového sektoru.

České předsednictví si stanovilo pět základních priorit – energetická bezpečnost, posílení evropských obranných kapacit a kybernetická bezpečnost, strategická odolnost evropské ekonomiky, odolnost demokratických institucí a lidská práva a také velmi důležitá podpora a obnova Ukrajiny.

Rád bych ale zmínil i další priority, které specificky zdůrazňujeme v tzv. klimatické diplomacii a v rozvojové a humanitární oblasti.

Těmi jsou prevence a odolnost.

Ty zcela bezprostředně souvisí s udržitelností, která je hlavním důvodem našeho dnešního setkání. V rámci prevence a odolnosti se zaměřujeme především na snižování rizik katastrof a strukturální zranitelnosti a na hledání udržitelného řešení potravinové krize. Připravujeme mechanismy sloužící k adaptaci a zvyšování odolnosti na nově vznikající podmínky a nové výzvy.   

Z pozice předsednické země promítáme na úrovni Evropské unie téma prevence a odolnosti do unijních nástrojů. V rychlosti jmenuji např. Iniciativy Team Europe, vlajkové projekty spadající pod Global Gateway, nebo Globální Evropa. I přes mnoho změn, které EU ve vztahu ke klimatu přijala v rámci svých politik, je zásadní, aby se do tohoto snažení zapojili i další, větší kontributoři ke krizi, než je Evropa. 

Klíčem ke zvládnutí probíhajících i budoucích klimatických změn jsou výzkum a inovace. Jimi vygenerované nové technologie a postupy je nutné kombinovat s konkrétními možnostmi a vhodným institucionálním a legislativním rámcem. Označení obdobně zaměřených programů jako „smart“ není tedy nahodilé - Smart Cities, Smart Agriculture, Smart Water Management. Na podporu chytrých řešení má Česko mimo jiné společný fond s Rozvojovým programem OSN (UNDP).

Chtěl bych například vyzvednout český humanitární program v Kambodži pro včasné varování před povodněmi jako důkaz, že Česko umí a může světu nabídnout významné vědecké studie a inovativní technologie využitelné právě ke zmírnění dopadů klimatických změn na svět. Upevňování a podpora vztahů mezi všemi aktéry na všech úrovních jsou klíčem pro očekávaný výsledek. 

Za posledních 5 let v Česku zaznamenáváme stále vyšší vnímavost firem k udržitelnému chování. Mnoho z nich v udržitelnosti vidí obchodní příležitost nebo způsob, jak zvýšit svou konkurenceschopnost. Pojem ESG již není pro mnoho firem pouze vysněným cílem, nýbrž každodenní realitou. Nedávný průzkum Svazu průmyslu a dopravy ČR ukázal, že 87 % podniků se aktivně věnuje tématu udržitelnosti. 60 % dotázaných pak udržitelnost vnímá jako velmi důležitou pro konkurenceschopnost firmy.  Pro ČR je zásadní uplatnění produkce na vnitřním trhu EU, kam směřuje více než 80 % českého exportu. Právě vyspělý společný trh EU žádá po české podnikatelské společnosti komplexní přístup k problematice ESG. Na tyto proměny reaguje i naše vědecko-ekonomická diplomacie v podobě podpory českých firem s řešeními pro udržitelný ekonomický rozvoj. Větší zapojení soukromého sektoru předjímá také Agenda 2030. 

Změny klimatu vidíme ve stále častějších projevech extrémního počasí. Tam, kde máme vliv, se musíme zasadit o hledání co nejúčinnějších řešení. Je to náš úkol směrem k budoucím generacím. 

Dámy a pánové, dovolte mi popřát Business Leaders Foru všechno nejlepší k narozeninám a Vám všem podnětnou diskusi.

Projev přednesen na konferenci Business Leaders Fora, 18. října 2022 v Praze.

Nejčtenější příspěvky

O Senátu

Senát je třeba zrušit, není myšlenka úplně nová. Mnohokrát jsme slýchali o jeho zbytečnosti a vyhozených penězích. Nový rozměr anti-senátnímu tažení dal nárůst autoritářských choutek představitelů nesystémových stran v čele s ANO, KSČM a SPD. Tyto strany v Senátu vidí svého nepřítele, protože se jim nedaří jej ovládnout. Populismus stačí na poměrný systém, který máme například v Poslanecké sněmovně. Ale ve dvoukolové většinové senátní volbě se proti populistům zpravidla postaví rozumnější většina. A tak je logika jasná: nejde-li to podrobit, je třeba to zrušit. Obrana demokracie Za posledních deset let jsem z pozice ředitele CEVRO uspořádal projekty podpory demokracie pro demokratické lídry z víc jak padesátky zemí světa. Jenže zatímco jsem venku přednášel o svobodě a demokracii, začala se ta rozpadat u nás v Čechách. A tak chci vstoupit do politiky aktivně, abych mohl naší svobodu podpořit přímo. Dění posledních měsíců jasně ukazuje, jak je Senát potřebný. Je tím posledním orgá

Janečkova nebezpečná laboratoř

Ambice miliardáře Karla Janečka zasáhnout do politiky se poprvé objevily v souvislosti s reformou volebního systému v ČR, kterou chtěl „napravit“ českou politiku pomocí pozitivních a negativních hlasů. Jeho představou bylo, že politiku zbaví, jak on sám říká, „zlojedů“ a volby vyhrají jen čestné a spolehlivé osoby. Systém byl jako takový dost nepřipravený, protiústavní a v ČR téměř neaplikovatelný. A hlavně v udělování negativních a pozitivních hlasů v sobě skrývá několik problémů:     Vyhrají lidé s lepší reklamou, kteří dokáží umlčet své kritiky – peníze a moc nad médii bude tedy důležitější, než osobní kredit jednotlivců,     Tam, kde se střetnou podobně silné osobnosti, vyhraje šeď, protože každá osobnost vyvolává kromě kladných i negativní emoce – silní se tak vybijí a zbude nekonfliktní střed bez názoru a vize (viz absurdní příklad v rámečku),      Byť chce volební systém postavit něco pozitivního, jeho největší inovací je negativní hlasování – svět je stavěn do černo

Mezi dvěma extrémy

V minulém týdnu rozvířila sociální sítě kampaň ODS do Evropského parlamentu „mezi dvěma extrémy“. Objevila se řada vysvětlujících pohledů i účelových interpretací této kampaně.   Ta intenzita je pochopitelná. Některým jde v nadcházejících volbách o přežití, jiným o to, aby ve volbách neuspěly populistické a nedemokratické strany.* A protože mně jde o to druhé, tak se k debatě přidám se svým pohledem. Jeden extrém je jasný – je to protiunijní, a troufám si říci i protievropská, politika stran jako jsou SPD nebo KSČM. Pod rouškou nacionalismu napomáhají destabilizaci tradičního euroatlantického uspořádání. OK, politika v Evropě i v Americe vykazuje mnohé nemoci, ale pořád je to to nejlepší, co máme. A spíše než nadávat, bychom měli pomáhat hledat řešení. A rozhodně bojovat proti extrémismu výše zmíněných stran. Já do této skupiny řadím i ANO. Ne snad proto, že by chtělo vystupovat z EU. Nebo možná chce. Nebo ne. Nevím, zeptejte se Babiše, jak se dneska vyspal. Ale určitě ANO do tét