Přeskočit na hlavní obsah

Krátce o mně

Narodil jsem se v srpnu 1976 v Plzni.
Vystudoval jsem politické vědy na Fakultě sociálních věd Karlovy univerzity. Od roku 2000 jsem dělal čtyři roky asistenta, pak osm let poradce předsedy Výboru pro evropské záležitosti Luďka Sefziga.
V roce 2004 jsem se stal projektovým manažerem CEVRO a od roku 2006 jsem vedl projektové oddělení nově založené vysoké školy CEVRO Institut. Od září 2009 do srpna 2019 jsem byl ředitelem CEVRO. Od roku 2011 učím na zmíněné vysoké škole.
Od roku 2007 jsem byl dvanáct let členem řídícího výboru European Network of Political Foundations (ENoP), která sdružuje přes čtyřicet vzdělávacích organizací z celé Evropy.
Od srpna 2019 jsem programovým manažerem Občanské demokratické strany (ODS) a koordinuji práci programových týmů připravujících agendu ODS. Zároveň jsem tajemníkem týmu pro zahraničí a bezpečnost.
Mám za sebou organizaci nespočet projektů politického vzdělávání a podpory demokracie. Vím, jak politika vypadá v různých koutech světa. Přednášel jsem v mnoha zemích na téma politického vzdělávání, budování politických stran a systémů. Tuto zkušenost chci využít pro boj za naší svobodu a demokracii v České republice.
S manželkou Ivetou máme dvě děti, staršího syna Jiříka a mladší dceru Beatku. Jiřík půjde do třetí třídy a Beatka chodí do školky. Žijeme spolu v Říčanech, kde jsem od října 2018 i zastupitelem města.

Více najdete na LinkedIn.


Nejčtenější příspěvky

O Senátu

Senát je třeba zrušit, není myšlenka úplně nová. Mnohokrát jsme slýchali o jeho zbytečnosti a vyhozených penězích. Nový rozměr anti-senátnímu tažení dal nárůst autoritářských choutek představitelů nesystémových stran v čele s ANO, KSČM a SPD. Tyto strany v Senátu vidí svého nepřítele, protože se jim nedaří jej ovládnout. Populismus stačí na poměrný systém, který máme například v Poslanecké sněmovně. Ale ve dvoukolové většinové senátní volbě se proti populistům zpravidla postaví rozumnější většina. A tak je logika jasná: nejde-li to podrobit, je třeba to zrušit. Obrana demokracie Za posledních deset let jsem z pozice ředitele CEVRO uspořádal projekty podpory demokracie pro demokratické lídry z víc jak padesátky zemí světa. Jenže zatímco jsem venku přednášel o svobodě a demokracii, začala se ta rozpadat u nás v Čechách. A tak chci vstoupit do politiky aktivně, abych mohl naší svobodu podpořit přímo. Dění posledních měsíců jasně ukazuje, jak je Senát potřebný. Je tím posledním orgá

Janečkova nebezpečná laboratoř

Ambice miliardáře Karla Janečka zasáhnout do politiky se poprvé objevily v souvislosti s reformou volebního systému v ČR, kterou chtěl „napravit“ českou politiku pomocí pozitivních a negativních hlasů. Jeho představou bylo, že politiku zbaví, jak on sám říká, „zlojedů“ a volby vyhrají jen čestné a spolehlivé osoby. Systém byl jako takový dost nepřipravený, protiústavní a v ČR téměř neaplikovatelný. A hlavně v udělování negativních a pozitivních hlasů v sobě skrývá několik problémů:     Vyhrají lidé s lepší reklamou, kteří dokáží umlčet své kritiky – peníze a moc nad médii bude tedy důležitější, než osobní kredit jednotlivců,     Tam, kde se střetnou podobně silné osobnosti, vyhraje šeď, protože každá osobnost vyvolává kromě kladných i negativní emoce – silní se tak vybijí a zbude nekonfliktní střed bez názoru a vize (viz absurdní příklad v rámečku),      Byť chce volební systém postavit něco pozitivního, jeho největší inovací je negativní hlasování – svět je stavěn do černo

Nebezpečný experiment s demokracií

Karel Janeček se již nějakou dobu usilovně snaží propagovat svůj volební systém, který kromě pozitivních hlasů umožňuje ve volbě použít i negativní hlas. Tento na první pohled zajímavý nápad je však dle mého názoru velmi nebezpečný. Mojí nejzásadnější výtkou je další dělení již tak rozdělené společnosti. Dnes nejen v Evropě, ale jak bylo vidět v prezidentské volbě, také v USA, je společnost silně polarizovaná. Janečkův systém má vytvořit něco pozitivního, ale jeho nejzásadnější novinkou je negativní hlasování. Máte-li možnost udělit negativní hlas, můžete čekat i kampaň, která bude k udělování minusových bodů konkrétním kandidátům vyzývat. Již tak rozdělená společnost dostane další impuls k ještě větší rozhádanosti. Zodpovědně nezodpovědná volba Teď Karel Janeček přišel s novou hrou postavenou na svém volebním systému. Daniela Drtinová v novém rozhovoru DVTV s Janečkem tuto hru nazvanou Prezident 2.1 rozebírá. Karel Janeček o ní mluví jako o zodpovědné hře. Ale podíváte-l