Přeskočit na hlavní obsah

Republic Day of India

It is a great pleasure and honour for me to extend my congratulations on the 74th Republic Day of India.

Last year marked the 75th anniversary of the establishment of our diplomatic relations, but the contacts we have developed and cultivated with each other, date back much further. I am pleased that our current bilateral relations are very diverse and build on strong foundations of mutual partnership and rich people-to-people ties.

It is no coincidence that the Policy Statement of the Czech Government lists India, the largest democracy, as one of key democratic partners in the Indo-Pacific region. 

As far as the foundations of our bilateral cooperation are concerned, they consist mainly of robust economic relations and, traditionally, defence industry cooperation. I would also like to mention the strong investment presence of India and the growing Indian community in Czechia.

The potential of our cooperation is much broader. Science, research, technology, IT or tourism – these are some of sectors where we would like to see our relations growing further in the future. 

I am therefore pleased to note the interest of our foreign ministers, who have met twice during last couple of months – last June in Prague and earlier this month in Vienna – to focus more on topics of science, research and innovation. 

I firmly believe that this year we will move forward in initiating the sectoral strategic partnership between Czechia and India focusing on innovation. Minister Lipavský has already confirmed his plan to visit India in the first quarter of this year. Representatives of the business sector, academia and R&D will join him on his visit. This will help to support the establishment of new contacts between Czech and Indian companies, universities and other players. 

India has also been our important partner in the multilateral agenda and a partner we want to engage with on global issues – on national level, within the EU-India partnership or in various international fora. Our common goal is an open, secure and rules-based Indo-Pacific, where the foundations of the international order are respected.

In 2023, India is set to become the country with the largest population in the world. At the same time, India´s role and its influence on global political, economic and social issues will become even more significant as the current chair of the G20. I would like to wish India and its Government every success in this important and prestigious task.

To conclude, let me congratulate you, Ambassador, once again. I wish well-being and prosperity to all people of India and to all of you. 

Happy Republic Day of India!


The speech was held on the occasion of the 74th Republic Day of India, on 26 January 2023 at the Ambassy of India.


Nejčtenější příspěvky

O Senátu

Senát je třeba zrušit, není myšlenka úplně nová. Mnohokrát jsme slýchali o jeho zbytečnosti a vyhozených penězích. Nový rozměr anti-senátnímu tažení dal nárůst autoritářských choutek představitelů nesystémových stran v čele s ANO, KSČM a SPD. Tyto strany v Senátu vidí svého nepřítele, protože se jim nedaří jej ovládnout. Populismus stačí na poměrný systém, který máme například v Poslanecké sněmovně. Ale ve dvoukolové většinové senátní volbě se proti populistům zpravidla postaví rozumnější většina. A tak je logika jasná: nejde-li to podrobit, je třeba to zrušit. Obrana demokracie Za posledních deset let jsem z pozice ředitele CEVRO uspořádal projekty podpory demokracie pro demokratické lídry z víc jak padesátky zemí světa. Jenže zatímco jsem venku přednášel o svobodě a demokracii, začala se ta rozpadat u nás v Čechách. A tak chci vstoupit do politiky aktivně, abych mohl naší svobodu podpořit přímo. Dění posledních měsíců jasně ukazuje, jak je Senát potřebný. Je tím posledním orgá

Janečkova nebezpečná laboratoř

Ambice miliardáře Karla Janečka zasáhnout do politiky se poprvé objevily v souvislosti s reformou volebního systému v ČR, kterou chtěl „napravit“ českou politiku pomocí pozitivních a negativních hlasů. Jeho představou bylo, že politiku zbaví, jak on sám říká, „zlojedů“ a volby vyhrají jen čestné a spolehlivé osoby. Systém byl jako takový dost nepřipravený, protiústavní a v ČR téměř neaplikovatelný. A hlavně v udělování negativních a pozitivních hlasů v sobě skrývá několik problémů:     Vyhrají lidé s lepší reklamou, kteří dokáží umlčet své kritiky – peníze a moc nad médii bude tedy důležitější, než osobní kredit jednotlivců,     Tam, kde se střetnou podobně silné osobnosti, vyhraje šeď, protože každá osobnost vyvolává kromě kladných i negativní emoce – silní se tak vybijí a zbude nekonfliktní střed bez názoru a vize (viz absurdní příklad v rámečku),      Byť chce volební systém postavit něco pozitivního, jeho největší inovací je negativní hlasování – svět je stavěn do černo

Mezi dvěma extrémy

V minulém týdnu rozvířila sociální sítě kampaň ODS do Evropského parlamentu „mezi dvěma extrémy“. Objevila se řada vysvětlujících pohledů i účelových interpretací této kampaně.   Ta intenzita je pochopitelná. Některým jde v nadcházejících volbách o přežití, jiným o to, aby ve volbách neuspěly populistické a nedemokratické strany.* A protože mně jde o to druhé, tak se k debatě přidám se svým pohledem. Jeden extrém je jasný – je to protiunijní, a troufám si říci i protievropská, politika stran jako jsou SPD nebo KSČM. Pod rouškou nacionalismu napomáhají destabilizaci tradičního euroatlantického uspořádání. OK, politika v Evropě i v Americe vykazuje mnohé nemoci, ale pořád je to to nejlepší, co máme. A spíše než nadávat, bychom měli pomáhat hledat řešení. A rozhodně bojovat proti extrémismu výše zmíněných stran. Já do této skupiny řadím i ANO. Ne snad proto, že by chtělo vystupovat z EU. Nebo možná chce. Nebo ne. Nevím, zeptejte se Babiše, jak se dneska vyspal. Ale určitě ANO do tét