Přeskočit na hlavní obsah

Ministerstvo zahraničí a Ministerstvo dopravy spojují síly k podpoře exportu

Náměstek ministra zahraničních věcí Jiří Kozák a náměstek ministra dopravy Tomáš Vrbík podepsali ujednání, kterým se Ministerstvo dopravy  nově připojuje k realizaci projektů ekonomické diplomacie. Krok přináší expertízu odborníků i nové finanční prostředky z resortu dopravy pro podporu českých exportérů z inovativních oborů jako jsou vesmír, civilní letectví a drony, ale i z tradičního českého automobilového, lodního a železničního sektoru.

Projekty ekonomické diplomacie (PROPED) představují klíčový nástroj ekonomické diplomacie ČR, který prezentuje české exportéry v zahraničí. Díky tomuto nástroji realizují české zastupitelské úřady v zahraničí každoročně více než 200 cíleně zaměřených akcí na podporu českých exportních firem a české vědy a výzkumu. Projekty jsou financovány prostřednictvím společného meziresortního fondu při MZV.

Ministerstvo dopravy se podpisem ujednání 2. února 2023 připojuje k MZV, Ministerstvu pro místní rozvoj, Ministerstvu zemědělství, Ministerstvu obrany, Ministerstvu průmyslu a obchodu, Ministerstvu zdravotnictví, Úřadu vlády a NÚKIBu a stává se tak devátým participujícím rezortem v této klíčové části ekonomické diplomacie.

Ministerstvo dopravy do budoucna podpoří svou expertízou a finančními prostředky nejenom projekty v klasických sektorech pozemní, letecké a železniční dopravy, ale též aktivity v prudce se rozvíjejících inovativních oborech jako je vesmír, bezpilotní létání či využití informačních technologií a umělé inteligence v dopravě. V letošním roce by mohly exportní mise s podporou resortu dopravy zamířit např. do Korejské republiky, Singapuru a na Balkán.  

Pro české firmy pak dnešní ujednání přináší další potvrzení, že Česko si své postavení středoevropského exportního lídra v dopravních technologiích hodlá zachovat i do budoucna.


Publikováno 3. 2. 2023 na Ministerstvo zahraničí a Ministerstvo dopravy spojují síly k podpoře exportu | Ministerstvo zahraničních věcí České republiky (mzv.cz)

Nejčtenější příspěvky

O Senátu

Senát je třeba zrušit, není myšlenka úplně nová. Mnohokrát jsme slýchali o jeho zbytečnosti a vyhozených penězích. Nový rozměr anti-senátnímu tažení dal nárůst autoritářských choutek představitelů nesystémových stran v čele s ANO, KSČM a SPD. Tyto strany v Senátu vidí svého nepřítele, protože se jim nedaří jej ovládnout. Populismus stačí na poměrný systém, který máme například v Poslanecké sněmovně. Ale ve dvoukolové většinové senátní volbě se proti populistům zpravidla postaví rozumnější většina. A tak je logika jasná: nejde-li to podrobit, je třeba to zrušit. Obrana demokracie Za posledních deset let jsem z pozice ředitele CEVRO uspořádal projekty podpory demokracie pro demokratické lídry z víc jak padesátky zemí světa. Jenže zatímco jsem venku přednášel o svobodě a demokracii, začala se ta rozpadat u nás v Čechách. A tak chci vstoupit do politiky aktivně, abych mohl naší svobodu podpořit přímo. Dění posledních měsíců jasně ukazuje, jak je Senát potřebný. Je tím posledním orgá

Janečkova nebezpečná laboratoř

Ambice miliardáře Karla Janečka zasáhnout do politiky se poprvé objevily v souvislosti s reformou volebního systému v ČR, kterou chtěl „napravit“ českou politiku pomocí pozitivních a negativních hlasů. Jeho představou bylo, že politiku zbaví, jak on sám říká, „zlojedů“ a volby vyhrají jen čestné a spolehlivé osoby. Systém byl jako takový dost nepřipravený, protiústavní a v ČR téměř neaplikovatelný. A hlavně v udělování negativních a pozitivních hlasů v sobě skrývá několik problémů:     Vyhrají lidé s lepší reklamou, kteří dokáží umlčet své kritiky – peníze a moc nad médii bude tedy důležitější, než osobní kredit jednotlivců,     Tam, kde se střetnou podobně silné osobnosti, vyhraje šeď, protože každá osobnost vyvolává kromě kladných i negativní emoce – silní se tak vybijí a zbude nekonfliktní střed bez názoru a vize (viz absurdní příklad v rámečku),      Byť chce volební systém postavit něco pozitivního, jeho největší inovací je negativní hlasování – svět je stavěn do černo

Mezi dvěma extrémy

V minulém týdnu rozvířila sociální sítě kampaň ODS do Evropského parlamentu „mezi dvěma extrémy“. Objevila se řada vysvětlujících pohledů i účelových interpretací této kampaně.   Ta intenzita je pochopitelná. Některým jde v nadcházejících volbách o přežití, jiným o to, aby ve volbách neuspěly populistické a nedemokratické strany.* A protože mně jde o to druhé, tak se k debatě přidám se svým pohledem. Jeden extrém je jasný – je to protiunijní, a troufám si říci i protievropská, politika stran jako jsou SPD nebo KSČM. Pod rouškou nacionalismu napomáhají destabilizaci tradičního euroatlantického uspořádání. OK, politika v Evropě i v Americe vykazuje mnohé nemoci, ale pořád je to to nejlepší, co máme. A spíše než nadávat, bychom měli pomáhat hledat řešení. A rozhodně bojovat proti extrémismu výše zmíněných stran. Já do této skupiny řadím i ANO. Ne snad proto, že by chtělo vystupovat z EU. Nebo možná chce. Nebo ne. Nevím, zeptejte se Babiše, jak se dneska vyspal. Ale určitě ANO do tét